Our Achievements

R.Shahroz Maahi , class V C won in the under 14 cricket tournament conducted by Skylab Cricket Club.
Dhakshith Siddhan S. of Class V C participated in the Cricket Tournament (Under 13) 2024 organized by Nazareth Sports Academy and was titled ‘Man of the Match’.
Kashika P of Class IV A participated in the Open Chess Tournament 2024 and was placed twelfth on the merit list by scoring 4 points out of 6 rounds. The tournament was organized by Sri Hayagrivar Sports Academy.
Kashika P of Class IV A participated in the 2nd CAPA Chess Academy Tamil nadu State Level Children's and Open Chess Tournament 2024 and was placed tenth on the merit list by scoring 4 points out of 6 rounds.
Kashika P of Class IV A participated in the Tamil nadu State Level School and College Students' Chess Tournament 2024 and was placed sixth on the merit list by scoring 4.5 points out of 6 rounds. The tournament was organized by Dheyvi Sri Academy for Chess.
Aadvik Srinivas of Class III A participated in the Tamilnadu State Level School and College Students' Chess Tournament 2024 and was placed on the merit list by scoring 5 points out of 7 rounds. The tournament was organized by Dheyvi Sri Academy for Chess.
V Hashini, of Class II B, has participated in the International Level competition and has been bestowed with the following titles from Homeyland Kids Space: Icon of the Year, Multi-Talent of the Year, Outstanding Performer of the Year, Popular Star of the Year and Grand Icon of the Year for the 2024 competition.
V Prajan, of Class VII B, participated in the 7th-year International Level Competition - 2024 2nd Level Vedic Math and has been acclaimed as the Champion of Champions, organized by DD IQ MEMORY ABACUS & VEDIC MATHS TRAINING INSTITUTE.
Aadvik Srinivas R, of Class III A, participated in the TN State Level Chess competition organized by the Tiruvallur District Chess Association and secured the 4th position.
Vedhika P, class VI B, participated in the TN State Level Chess competition organized by the Tiruvallur District Chess Association, securing the 4th position.
Deepthi N, class VIII C contributed to the Guinness World Record for the Most People Performing the Chin Stand Pose wherein 302 participants performed simultaneously. The achievement was realized by the Sports Development Authority of Tamil Nadu and the Government of Tamil Nadu in Chennai.
S G Tanuj, class VII A, has achieved a remarkable feat by breaking the Guinness World Record for completing the Nickelodeon All Stars Brawl game in an astonishing 6.1 seconds. This accomplishment surpasses the previous record of 44 seconds, which was set by a Canadian boy. Tanuj's achievement stands as a testament to his exceptional gaming prowess and sets a new standard within the gaming community.
D Ashvath Singh o III A participated in the two State level karate championships, kata and kumite, for boys under 7years category conducted by Dr. APJ Abdul Kalam memorial and won Third place in both the events.
J L Tejesh of VI C participated in Silambam single stick event conducted by ATT Self Defence Silambam Academy and was placed third.
Rithika S of I C State level yogasana championship conducted by International Yoga sports and Health Development of Tamil Nadu and won the Second prize under the 5years age category for girls.
B Manish of VIII B took part in Inter School Yoga Competition conducted by Future Star Sports Academy and secured the second position.
Pranav Kumar S of VIII B participated in SV Interschool Sports championship 2023 at Sudharsanam Vidyasharam and won the Second place.
Vishnu M of LKG D participated in Auto graffiti Dance and has won the Best dancer award organized by UNI-Y of Madras YMCA and UNI- Y YMCA college of Physical education.
The students brought laurels to the school by competing in SV ZEST FEST 2023 -An Inter School Cultural Competition Conducted by Sudharsanam Vidyaashram.Our students won the overall championship trophy also.
S. No NAMES OF THE STUDENT STD/ SEC EVENT PRIZE
1 Shashvath KP XI A
2 Jananieswarii J Chanel Surfing
3 Raghul P I
4 Jayanth R

S. No NAMES OF THE STUDENT STD/ SEC EVENT PRIZE
1 Andal G
2 Varsha Verma
3 Varsha Verma DIRECTOR II
4 Sanjana CUT

S. No NAMES OF THE STUDENT STD/ SEC EVENT PRIZE
1 Kunthvai G IX C Western III
2 Lokamanya R IX A Dance
3 Riya Singh M IX A
4 Shwetha S IX A
5 Mokshida R IX B
6 Dhanya V IX B

S. No NAMES OF THE STUDENT STD/ SEC EVENT PRIZE
1 Hasini c h
2 Srishwar Karthik XI A Group song
3 Santhosh M I
4 Chitra S

S. No NAMES OF THE STUDENT STD/ SEC EVENT PRIZE
1 Jananieswarii J Group Dance
2 Shobana D
3 Hemavarna S XI A III
4 Chelna K
5 Adlin J
4 Amritha Varshini

S. No NAMES OF THE STUDENT STD/ SEC EVENT PRIZE
1 Shashwath XI A Standup Comedy I

S. No NAMES OF THE STUDENT STD/ SEC EVENT PRIZE
1 Chelna XI A Ramp walk I

S. No NAMES OF THE STUDENT STD/ SEC EVENT PRIZE
1 Gopalakrishnan G X A Block and Tackle II

S. No NAMES OF THE STUDENT STD/ SEC EVENT PRIZE
1 Darshan Sriram Junk Art I

S. No NAMES OF THE STUDENT STD/ SEC EVENT PRIZE
1 Sruthi Sivakumar VI A Solo Song III

S. No NAMES OF THE STUDENT STD/ SEC EVENT PRIZE
1 Silviya Angel IX A Wrong Answer II

S. No NAMES OF THE STUDENT STD/ SEC EVENT PRIZE
1 Brigitte VIII C Spin a Yarn III

S. No NAMES OF THE STUDENT STD/ SEC EVENT PRIZE
1 Shashwath Individual I
2 Jananieswarii J XI A championship II

At the IInd State Level Karate Championship 2023 organized by SPJSKI, Agilesh P D from III C participated and clinched the second position in the Individual Kata for boys under 8 years category.
Aradhya P and PRASHANTHINI KRIBAKARAN from VI C took part in the CSSC Avadi Cluster Inter-School Badminton Tournament in the under-12 girls category. Prashanthini achieved the first place, while Aradhya earned the second position.
In the Under 15 boys doubles badminton event organized by Badminton Warriors, Tharageshvar D and S M Karmugilan of IX A were declared runners-up, while Yogesvaran C and Someshwaran S of IX B emerged as semi-finalists.
Abilash Nair from III A, Dhaaruk S from VII A, and Vidur Vaibhav from VII C participated in the prestigious State Level Silambam Tournament -2023, hosted by Vijayantha Senior Secondary. Abilash emerged victorious, securing the first prize in the Mini Sub Junior category for the single stick event. Dhaaruk achieved excellence by claiming the first prize in the Sub Junior category's Surul event, while Vidhur showcased remarkable skill, attaining the top position in the Sub Junior category's Double Stick event.
Manish B, of VIII B, was adjudged the State Champion and crowned the Champion of Champions title winner in the state-level yoga championship organized by Future star sports academy. He also secured first position in the Yoga Utsav’23 conducted by Sportena Academy.
In the Vector Club Interschool Math Competition, our students won the Overall Champion Trophy and brought honor to the school.The competition was conducted by Jaigopal Garodia Vivekananda Vidyalaya,Avadi. VIII B
S. No NAMES OF THE STUDENT STD/ SEC PRIZE
1 M. Rakshitha Harini X A IST PRIZE
2 Samyuktha K.N V B
3 Sudharsana VIIB
4 Vasista VII C
5 Prakanya sree. N X A
6 C. H. Harshini II
7 S. Kirthisri VIII C
Jananieswarii J. S XI A, Rittkriti Bala XI A, Viswanath S.V IX A ,Shashvath K P XI A and Melwin IX A, made their mark at POLITICON -MUN, an event organized by Schram Academy, where they were recognized with a Special Mention and High commendation for their outstanding participation.
Baleswara of VII C participated in the junior boys Individual, Single stick Silambam Championship conducted by ATT Self Defence Silambam Academy.
R. Vaishnav of IV B participated in the Dr. APJ Abdul Kalam Memorial, Ist state level Open Karate Championship conducted by Ryu Sports Karate Academy, and secured the Third prize in the 9 year old category.
M. Umesh Sakthi Nathan of IV B bagged the first place in the Dr. APJ Abdul Kalam Memorial, Ist state level Open Karate Championship conducted by Ryu Sports Karate Academy, in the 9 year old category.
APJ Abdul Kalam Best Talent Award for Silambam was presented to S. Yoshini of class VIC by M.G.R Silambam, Chennai.
Thanu Sri and Aaradhya C.S of UKG D competed in the offline Yoga Championship in association with Easy Yoga Studioz, Rudram Vidyalaya and Indian Yoga Association. Thanu Sri won the first prize whereas Aaradhya won the third prize.
Vinojeyan M of VII B has secured the first place in the poster presentation –Symposium conducted by Vel Tech Dr. RR & Dr. SR Matriculation Higher Secondary School.
Siddharth IX B, Darshan Srinivas IX B, Andal XI A, Manisha XI and Rithkriti Bala of XI A were runners up in Dystopic Director-WISTERIA, an interschool competition conducted by Chennai Public School.
B Manish from VIII B displayed his yoga prowess in the state level Inter-School Yoga competition hosted by SRM College of Science and Humanities and secured the third place.
Students from our Vidyalaya participated in the Khel Mela – an All India Chinmaya Athletic Meet. Harsha of VIII B secured the third prize in shotput.
V. Adithii of UKG D, R.Rithesh of XII A, V. Charanath of VII A, Adlin Jane of XI A and Mithra V of III A participated in the Independence day online drawing competition organized by Centre for Innovative Education and Development Research and got the certificate of merit.
A certificate of merit from Indian Yoga Association was awarded to P Loghan Raj of VII C for successfully completing the yoga curriculum.
Pranaya G.K. of IV B, participated in a record-setting event organised by All India Entwined Foundation – Coimbatore and entered into the World Records. She set the world record title in 12345 dancers performing Bharatanatyam steps for 6 minutes 06 seconds.
Sambhavi of VI A has been awarded 10 different "World Records" certificates by ICMDA in recognition of her participation in Aadi Shankara's "Arigiri Nandini" presentation of Durga Devi slokas in Bharatanatyam form.
In the Silambam (single stick) conducted by the Kancheepuram district Silambattam Association, S. Bhavana of 10 A bagged the first prize.
N.Danvir of VB and S. Kamalesh of VI B participated in the Sub Junior Silambam competition, organized by the Kancheepuram District Silambattam Association and secured the first place..
Prajan V. of VI B, Karthik V of IX A and Tanuj S G of VI C were awarded with the Level 2 certificate of recognition for their participationan in Dr. Kalam’s Mighty Minds Scholarship test.
Sivaranjani of class 6B clinched the first prize in the 9th International Yoga Day Celebration conducted by the Indian Yoga Association. Moreover, she was awarded the certificates of merit and Champion of Champions.
R Mohnish of VIII B, successfully completed the 4 km mini-marathon on World Environment Day, which was organised by the Nesh Care Foundation and received a certificate.
A Kanishka of I A participated in the 3rd Inter school Silambam Competition conducted by Tamil Silambalayam and secured the first prize.
A certificate of appreciation was presented to Nandika of 5B for her outstanding performance in the international level Abdul Kalam Award, organized by CHILDARTCAC.
V.Hashini of IB participated in the National Level Talent Hunt competition conducted by Disney Stars and won the award for her outstanding talent.
Krisha K of 2C made it into Indian World Records and won the Little Star Award for reciting Prarthana Shloka and Namasankeerthanam in the least time.
A Abilash Nair of 3 A participated in the 3rd Inter Club Silambam Competition conducted by Tamil Silambalayam and won the third prize.
N Deepthi of 7 A received Distinction in the Yoga Grade III exam conducted by the Infinity Institute of fine arts.
In the 3rd inter school Silambam Competition conducted by Tamil Silambalayam , Darshan Sriram of 7B took the third place.
Our students competed in SV Scientifica’23 - an interschool Math and Science Expo conducted by Sudharshanam Vidhyashram. The following students bagged the prize and brought laurels to our school.
Name of the competition: STATIC MODEL / PPT /working model- MATHS
S. No NAMES OF THE STUDENT Class/Sec Prize
1 Harish Ragavender VIII B I
2 Balamurugan P VIII C I
3 Pranaveega N X A II
4 Prakanya Sree N XA II
5 Jivanthika k XII A III
6 Gopika Navaneeth XII A III
7 Lakshanya G IX C II
8 Amritha G IX C II

Name of the competition: WORKING MODEL / STATIC MODEL /PPT- SCIENCE
S. No NAMES OF THE STUDENT Class/Sec Prize
1 Nikhil S III B I
2 Krishvanth K VIII A I
3 Nageswar C VIIIC II
4 A P Tharun Kumar VIII C II
5 Rithesh Rajasekar XII A III
6 Chhatresh P XII A III
Students of our Vidyalaya bagged the Gold medal of excellence in the International SOF II level Olympiad and brought laurels to our school.
S. No NAMES OF THE STUDENT STD/SEC EXAM
1 Sudharshan S X A NCO
2 Gopika Navaneet XII A IEO
3 K N Samyuktha V B NSO
4 Vignesh V VI B NSO
5 Charnath VII NSO
6 A G Tharun Kumar VIII C NSO
7 Sreyasree X A NSO
8 Rishab M X C IMO
9 Toshith A VIII A IMO
10 G S Anjana VI C IMO
11 D Sherwin V B IMO
12 V Karthik IX A NSO
V Karthik of 9A, participated in SOF International Math Olympiad, ranked 143rd in the international level and 9th at the Tamil Nadu state level. He procured the certificate of Zonal Excellence and also received a gift voucher worth Rs 500.
Master L. Dhuvaresh, of class 3 B, participated in a Taekwondo group record-setting event organised by the India Book of Records, exhibiting his talent of performing basic punches and kicks in Taekwondo for continuous thirty minutes.
Theertha Prajan of class 12, participated in Inter school state level quiz competition conducted by Sri Vidyatheertha Foundation and received Distinction prize.
P. Loghan Raj 7C ,participated in a record-setting event organised by Yogalaya Health Care Institute and entered into the NOVA world records by performing in Rathasapthami – 108 Sun Salutation.
K. J. Harshitha of 7B, bagged the first prize in the Light music competition conducted by the Malayalee Samajam of HVF estate in the junior category.
K J Rishitha of 4A secured the third prize in the junior category Fancy Dress competition conducted by the HVF estate Malayalee Samajam.
Students of our Vidyalaya bagged the Gold medal of excellence in the International SOF Mathematics Olympiad and brought laurels to our school.
S. No NAMES OF THE STUDENT STD/SEC
1 V HARINATH V A
2 D SHERWIN V B
3 K LAKSHMINAREN V C
4 ARADHYA P VI A
5 G S ANJANA VI C
6 S B LOHITHA VI B
7 BHARGAV S VII A
8 BHARATH S VII C
9 J JESHWANTH VIII B
10 S SANJANA VIII B
11 TOSHITHA A VIII A
12 SAFIR SHERIEF S VIII B
13 LAKSHANYA G IX C
14 V KARTHIK IX A
15 HARIHARAN G X A
16 JEEVAA D X C
17 SHREENIDHI DEVADIGA VI A
18 RISHAB M X C
19 ABHINAIYA SHRI M P X B
20 HASINI CH X B
V Prajan of VI A had received certificate of achievement in recognition of winning the first place (Skilled performer- speech) in National Talent Hunt conducted by Wonder Buddies.

July last- August first week achievements


Sanjey Ram of V C was placed 20th on the merit list in the RMK Senior Secondary Inter-school Chess Tournament sponsored by BSA Hercules cycles.
Jeevalaya Fine Arts Academy awarded Roshini of VC and Sridhini of V A an Outstanding Performance certificate in Bharatanatyam for completing their Grade Exam.
Ashvath Singh D of III B was placed Second in Karte at the District Level Championship conducetd by Thiruvallur Sport Karate – Do Association.
Raksha of VII C captured the second place in the District Level Karate Championship conducted by Thiruvallur Sport Karate – Do Association.
Thiruvallur Sport Karate – Do Association conducted the District Level Karate Championship and B. Dimple Kapupara from VI A secured the first place in Individual Kumite 35 kg category and Second place in Kumite 40 kg category.
Yoshini S. of VI C participated in a record-setting event organid by Indian World Records and entered into the World Records. She set the world record title in the event of "Maximum Number of Students Dressed as Kamarajar' with face masks in a single venue.
Darshan Sriram of VII B got the 3rd prize in Sri Vishnu Sahasranamam Inter School chanting competition held at Jaigopal Garodia Vivekananda Vidyalaya.
Our students brought laurels to the school by competing in Kurukshetra 2023 - Inter School Competition Conducted by Chinmaya Mission

S. No NAMES OF THE STUDENT STD/SEC EVENT Prize
1 RIYA SINGH M IX A
2 DHANYA V IX B
3 AKSHARA RAVI X A FASHION I ST PRIZE
4 PARAMESWARAN X A WALK- WALK
RAJAGOPAL THROUGH
5 HARSHITHA R X A ITIHASA
6 SUDHARSHAN R X B
7 NISHANTH D X C
8 SAMRAKSHINI G XI A
9 ANIRUDH P NAIR XII A
10 POTHUGUNTA CHHATRESH XII A
S. No NAMES OF THE STUDENT STD/SEC EVENT Prize
1 ABINAYASHREE N.M IX B
2 SRUTHI M IX B
3 AMRITHA G IX C BAND II
4 PRANAVEEGA N X A
5 AASHITA G X A
6 VISHANTH R X C
7 C H HASINI XI A
8 RAVIRAM ANBUMANI XII A
S. No NAMES OF THE STUDENT STD/SEC EVENT Prize
1 ANDAL X TAMIL ELOCUTION III
Students excelled at Intra Chinmaya Athletic meet held at Tamaraipakkam, clinching multiple prizes in super senior, senior and junior categories.

SUPER SENIORS

S. No NAMES OF THE STUDENT STD/SEC EVENT Prize
1 B AKSHAYA XI B
2 DEECKSHITHA K XII A (4X100) Relay
3 R DEEPTHI SHREE XII A III
4 K K JIVANTHIKAA XII A
5 B AKSHSAYA XI B 100 m III
6 G SAI KRISHNA XII A
7 S K SANJAY KUMAR XII A (4X100) Relay III
8 E S ROHIT XII A
9 SAIYUJ SUDHEER KUMAR XII A

SENIORS

S. No NAMES OF THE STUDENT STD/SEC EVENT Prize
1 R ANUSRI XB SHOT PUT I
2 D MAGHALAKSHMI IX C 400 m II
3 T P PRANAV CHANDRA X C 200m III
4 BHAVANA S XA (4X100) Relay
5 ABINAYA SHREE N M X B
6 ANUSRI R X B
7 KAVYA PRIYA X C
8 N RAVIRAJAN XA
9 S KRISHNAKUMAR XA (4X100) Relay
10 V S SHYAM GANESH IX B
11 T P PRANAV CHANDRA X C

JUNIOR

S. No NAMES OF THE STUDENT STD/SEC EVENT Prize
1 THARUN KUMAR A P VIII C SHOTPUT III

August Achievements


R. Karthik and R. Krish of UKG D participated in the State Level Inter School Athletic championship in 30 meters, hurdle run and 50 meters, conducted by Run Feet academy and received the participation certificates.
Thanusri C of UKG D participated in the State Level Yoga Championship conducted by Eagle Sports Foundation and secured the First prize.
Aaradhiya C.S of UKG D participated in two State Level Yoga Championships conducted by Eagle Sports Foundation and Jeevaathma Sakthi Nature Cure and Research Development and won the second prize in both the competitions.
Navneeth Krishnan of XII A participated in the Sphoorti Uthsava Classical song Competition held at Jaigopal Garodia Vivekananda Vidyalaya and won the first prize.
Tamil Nadu Sports Silambam Association awarded B. Chethana of VII B, B Harshitha of I B, S.Pratheesh of III A and S. Kaushik of IV A with the MERIT Certificate for passing the requirements in mental and physical development in the Silambam Art.
Agilesh P of III C participated in the AIKGA National Karate Championship organized by Kola Perumal Chetty Vaishnava Senior Secondary School and secured the third prize.
Dhruti Vasuki L of III C was placed fourth in Individual Kumite and third in the Colour Belt 7-Year Girls' Division in Individual Katta at the AIKGA National Karate Championship organized by Kola Perumal Chetty Vaishnava Senior Secondary School.
Tejashwini J of IV A clinched the third prize in the state-level Yoga competition conducted by Tamil Nadu State Yoga Development Association and Life Power World yoga centre.
Sruthy Sivakumar of VI A excelled, claiming the first prize in the drawing competition organized by KC Financial Services.
Shashvath K P from XI A and Rithesh Rajashekar from XII made their mark at CHIN MUN'23, an event organized by Chinmaya Vidyalaya Senior Secondary School, Virugambakkam, where they were recognized with a Special Mention for their outstanding participation.
Aradhya of VI C showcased her badminton skills in the Doubles - Beginner category at an event organized by Joy's Badminton Academy and earned the title of Runner-Up
B Manish from VIII B displayed his yoga prowess in the Inter-School Yoga competition hosted by Maharishi School of Excellence and emerged as the 1st prize winner.
Raksha B of VI A and Dimple B Kapupara of VII C secured the third prize in the Hindustan Open Karate Championship, which was organized by Forza Sports Academy & Petroleum Academy of Mixed Arts.
Tejesh J L of VI C actively participated in the Silambam event and achieved a promotion to the yellow grade, receiving a Certificate of Proficiency from the Natarajan Silambam Coaching Club.

National Karate Championship

The Hikowashi Karate-Do Association of India hosted the fourth National Karate Championship, and our students earned awards in individual kata and Kumite.
S NO NAMES STD/SEC PRIZE
1 HARISH RAGAVENDAR A VII B III
2 A SUVITHA IIIA II
3 A SUVITHA III A I
4 N ANBUCHELVAN VII C II
5 N ANBUCHELVAN VII C III
6 A S RAKSHAN IV B III

S. Someswaran of VIII C and Srinithi A of X A

S. Someswaran of VIII C and Srinithi A of X A won first place and received a cash award of Rs.500 in the yoga competition held by Smt. Durgadevi Choudhary Vivekananda Vidyalaya.

Shashank Devadiga and Sri Shashank

Class XII A students Shashank Devadiga and Sri Shashank won in a quiz competition conducted by Chinmaya Vidyalaya Senior Secondary School, Virugambakkam, as part of Science Expo 2022.

Cluster-level inter-school competition

The following children won prizes and brought pride to our institution in the Tiruvallur cluster-level inter-school competition: Sanskrit sloka chanting and classical music held at Maharishi Vidya Mandir.
SANSKRIT SLOKA CHANTING
S no Name Std/ Sec Prize
1 G SATVIK VI C I
2 NANDHITHA V IX C I
3 NAVANEETH KRISHNAN D XI A II
4 M S HARINI X A CONSOLATION

CLASSICAL MUSIC
S no Name Std/ Sec Prize
1 V HARINI SRI IIIC I
2 Y ADVAITA IVC I
3 S TEJESWAR V C II
4 NAVANEETH KRISHNAN D XI A CONSOLATION

Multiple World Record Holder

Dr. V Prajan, a talent icon of class V A, has been conferred with the title "Multiple World Record Holder" by the Jackhi Book of World Records for his notable accomplishments. Dr V. Prajan also participated in "The World Record for most people speaking Hindi poetry," hosted by GISA (India) Tamil Nadu, and set a record for the Guinness Book of World Records.

Karuna club

The students brought laurels to the school by competing in several contests held by the Karuna club of Chinmaya Vidyalaya Senior Secondary School, Virugambakkam
1 DRAWING AND COLOURING DAYA SANKAR IVA III
2 QUIZ (JUNIOR) V. PRAJAN VA I
S.G. TANUJ VC
3 COOK WITHOUT FIRE LUKSHAYA VIC III
CHETNA VIC
4 QUIZ (SENIOR) C. NAGESHWAR VIIB I
G.S. AKSHAYA PRIYA VIIIC
5 DANCE (FOLK-GROUP) AKSHARA RAVI IXA III
R. HARSHITA IXA
RIYA SINGH VIIIA
G. KAVIYA PRIYA IXC
G. NAKSHATRA IXC
M. SHRUTHI IXC
MOKSHITHA VIIIA
DHANYA VIIIA
6 ESSAY WRITING RITTKRITII BALA XA II

J R Maruti Cricket Club

J R Maruti Cricket Club organised the U-14 to U-16 cricket tournament in which B J Jeevan of class VII A took part and won the Man of the Match award

K R Darshan Sriram

K R Darshan Sriram of class VI C participated in the State Level Yogasana Championship 2022 and secured IV place in the age group of 9-12, organised by Universal Yoga Academy, co-organised by Thiruvallur District Yoga Association

B Manish of class VII A

B Manish of class VII A secured the first position in the VII – VIII std category of the inter-school yoga championship 2022, hosted by Velammal Vidyalaya.

B Manish of class VIIA

B Manish of class VIIA participated in the State Level Yogasana Championship 2022 and secured IV place in the age group of 13-15, organised by Universal Yoga Academy, co-organised by Thiruvallur District Yoga Association.

Kumite 43rd Martial Arts Celebration

In the Kumite 43rd Martial Arts Celebration, hosted by Kokino Martial Arts, Maneesh S. P. of class VI A took part and won second place.

Bharathiyar Day

To mark Bharathiyar Day, Sevalaya-a charitable trust, hosted a series of contests. In which students took part and brought glory to our institution
S. No Names STD/SEC Name of the competition Prize
1 ARSHITHA OM PRAKASH SANGEETH PRIYA IIIB Poetry Recitation I
2 K B.GIRISH IVC II
3 MIRUTHULA. S IXA Speech II
4 S. RAKSHITHA IVB II
5 VIGENSH. V VB Essay Writing II
6 KARTHICK. V VIIIA II
7 T. M HARISHREE VIIB Quiz I
8 SUZANNE NADAR E IXA I

DD IQ memory Abacus

DD IQ memory Abacus and Vedic Maths held a Vedic Maths competition, in which V Prajan of class V B competed. He has been crowned the Champion of Champions

interschool competition

Several students participated in the interschool competition organized by Smt. Durgadevi Choudary Vivekananda Vidyalaya Senior Secondary School, received a broad range of prizes, bringing pride to our school
S.No NAMES STD/SEC NAME OF THE COMPETITION PRIZE
1 S SAKTHI II B ROLE PLAY II
2 SANJANAA X A PROJECT LEVEL 2 II
3 DIPESH SURAJ X B QUIZ II
4 VETRIVEL X B QUIZ II
5 MOTHILAL XII PROJECT LEVEL 3 CONSOLATION

SG Tanuj of class V C

In an all-India painting contest conducted by Chinmaya Prakashan, SG Tanuj of class V C won first prize and received a pencil sketch of his image.

Jiya Prasad of Class I C

Jiya Prasad of Class I C won the first prize in the Ted @ Rishs-Students Talk competition held by Rishs International School

M Manish of VII A

M Manish of VII A bagged first place in the district champion yoga competition under a special category and second place under a common category organized by Sri Paramathma Yoga Education and Sports Academy

Agilesh P. D. of class II B

Agilesh P. D. of class II B competed in the interstate open karate tournament run by the Traditional Shotokan Karate Academy and took home first place in the individual kata and second place in the individual Kumite.

Tech Srujanotsav

Students who participated in the Tech Srujanotsav organized by Chinmaya Vidyalaya Virugambakkam brought credit to our institution.
S NO NAMES OF THE STUDENTS CLASS / SEC EVENT PRIZE
1 JASHWANTH
MOKSHIDHA
NIRANJANA
VIII A ARTIFICIAL INTELLIGENCE I
2 RITTKRITI BALA
SANJANAA V
SAMRAKSHINI
X B PHYSICAL COMPUTING & IOT II
3 SILVIYA ANGEL
RIYA
JERLYN SABRINA
VIII C
VIII A
VIII C
ANIMATED STORIES III

Neharika S from class I A

Neharika S from class I A contested in the Kalams World Records for reciting 15 prathna slokas in two minutes.

PWE-27kg category

In the PWE-27kg category, Master L. Dhuvaresh of class II-B competed in the Tamilnadu State Level Taekwondo Championship and achieved the feat of a silver medal.

Sreenidhi of class VI A

Sreenidhi of class VI A won the Samskrita Bharati Katha Kathanam Competition prize for best expressiveness.

rhythm and melody competition

In the rhythm and melody competition held by Samskrita Bharati, Krishna Kumar of IX A, Abinaya Shree of VIII A, Lathika S, and Sruthi M of VIII B won an award.

Karuna International

The Karuna International recognised our Vidyalaya for the club’s initiatives and awarded a trophy as a symbol of commendation.

Hashini of UKG A

Hashini of UKG A has got first prize in the district champion yoga competition under a common category organized by Sri Paramathma Yoga Education and Sports Academy.

All India Abacus & Arithmetic Competition

In the All India Abacus & Arithmetic Competition, held by Unik Concept Mental Arithmetic Skill, Dhanya Shree N of class IV C bagged the bronze medal.

Sharayu A G of class IV B

Sharayu A G of class IV B has won a silver medal in the All India Abacus and Arithmetic competition, organized by Unik Concept Mental Arithmetic Skill.

Sahana Shree D of class V B

Sahana Shree D of class V B successfully finished the eight terms of the program and received her diploma in abacus and mental arithmetic.

Samshita S of class V C

Samshita S of class V C graduated with a diploma in Abacus and Mental Arithmetic, completing eight semesters successfully.

Hindi Diwas celebration

As part of the Hindi Diwas celebration, our vidyalaya students , Anirudh Harish and Siddharth of class 10, participated in the quiz and essay competitions conducted by HVF - the Ministry of Defence and grabbed the first place in both. Hindi ki bindhi hamesha chamaktha hi rahega!
Vice-principal, Shri.Duraichandran, received the "Best Teacher Award', conferred by Rajalakshmi Institute of Technology.
Art teacher, Shri. R. Sakthivel, received the "Aasaan '22 Rotary Nation Builder Award', conferred by the Rotary Club of Adyar.
R. Manish of class 7 A clinched the gold medal at the National Level Yoga Championship and has been selected to participate in the Selection Round for Asian Games.

Dharmampal Sankaran Memorial conducted Inter-School Competitions


Rangoli and Drawing were conducted. The following students bagged the prize and brought laurels to our school.
Name of the competition: Rangoli
S.No Name of the student Class / Sec Prize
1 HARINI M S IX A I
2 HARSHA THAT S IX A I
3 HARINI B IX A I
4 DEEPAARATHI IX A I
5 SHARMILASHRI B XI A II
6 NAGAVAISHNAVI B XI II
7 RITHANYA S XI II
8 SANDHYA LOKESH XI II
9 MANASA H XI II
10 ANDAL IX B III
11 OVIYA S IX B III
12 KRUMIKSHA SUNIL BORIKAR IX B III
13 ADLIN JANE I IX B III

Name of the competition: Drawing
S.No Name of the student Class / Sec Prize
1 NIMAL KARTHIK II A I
2 G.NAKSHATHRA III A I
3 S.V.NANDHIKA VII B I
4 P. K. DHARUNKAANTH II A II
5 V. PRAJAN IV A II
6 DARSHAN SRIRAM V C II
7 R.MOKSHIDA VII A II
8 RITHESH X A II
9 AVANTHIKA S I B III
10 AARUSHI D III B III
11 SAMISHA S V A III
12 DEVIKAMADHU IX C III
13 RISHITHA XII III
In the Silambam (Single stick and double stick) Inter District competition led by the Tamilnadu Silamabam Martial Arts Association, A.P.Tharun Kumar of class VII B bagged Third place and received a bronze medal.
S. Bhavana of class IX A and S Kamalesh of class V B participated in the Sub Junior Single Stick Silambam Competition, organized by Dronacharya Self Defence Silambam Academy and bagged a bronze and gold medal, respectively.
S.G. Tanuj of class 5 C secured Second Place in the Tamil poetry recitation competition conducted by Sevalaya Charitable Trust on the occasion of Bharathi Chellama 125th Wedding Anniversary.
Our students participated in the Sir Mutha MUN conference on 1st and 2nd August 2022, presented their GSL and eventually participated in the debate. Rittkrithi of std. 10 secured a "Special Mention' in her very second MUN. Jayanthan Murali of std. 12, procured a prize in the Photography Contest on: "What does Peace mean to me?'
“The Twin Exaltation” of 2021-22 Two more colourful feathers added to the Vidyalaya’s cap: Cent percent result in both 12th and 10th with 481/500 and 486/500 respectively.
On 31st July 2022, Deepthi of class 6B broke the Noble world record by sketching a portrait of Bharat Mata while performing the Upavistha Konasana for one hour and thirty minutes, embellishing the Vidyalaya’s cap with vibrant feathers.
Charanath of VI B was declared the State level third runner-up in the National SIP Abacus Brain Gym and mental arithmetic competition. He also won the best performer award in the foundation 2B level preliminary round.

INTERSCHOOL COMPETITION


Our students competed in an interschool competition organised by GT VIDHYA MANDIR, proved their mettle in various events and brought laurels to the school.
Name of the student Class / Sec Event Prize
Heshika Ilavarasan LKG C Fancy Dress II
Diyara.V UKG C Salt Art II
Nimal Karthik.M III A Pinyin II
A.Harish Ragavendar VII B Floret I
Jayavandhani.M VIII C Portraiture II
Bhavana .S IX A Cakes and Berries II
Rakshitha.R IX A Cakes and Berries II
Deepa Arathi X Into the Woods II

INTERNATIONAL BOOK OF RECORDS


Master S. G. Tanuj, a remarkable prodigy of class V C, participated in a record-setting event organised by the International Book of Records and P&P Events (New Delhi), exhibiting his talent of doing "15 multiplication and 15 division calculations, each in one minute" by using ABACUS-mental arithmetic calculation.
Our vidyalaya students had proved themselves in a spree of events in an inter-school competition at Sudharshanam Vidyashram and had finally clinched the Runners-up trophy.
Name of the student Class / Sec Event Prize
Harish Ragavender
Siddharth
VII
VIII C
Debate English III
Darius Rijin
Deepthi sree
Akshaya sree
Madhumitha
Madhusudhan
XII
XI
XI
XI
XII
Ramp Walk III
S. Prarthana
Varshini Lakshmipathi
XII
XII
Debate English III
Harshatha X Elocution Tamil I
R J Bharath X Quiz III
Jayavandhani.M VIII C Junk Art II
Chinmaya Mission Tiruvallur organised 'Chinmaya Art Fest 2022' to commemorate Bharath's 75th year of independence. Our students took part in several events and brought honour to our Vidyalaya.
Name of the student Class / Sec Event Prize
Shanmugapriya.R
C H Hasini
Sruthi.M
Abinaya Shree. N.M
Krithikaa.T
X B
X B
VIII B
VIII A
IX C
Acapella I
Vidhusri.R.S IX A Mono Act II
D Chandana VII B Bharatiyar Poem Recitation III
Bhavana.S of class IX A and S.Kamalesh of class V B had participated in mass group world record attempt 2022 by 1500 Silambam Players, in the formation of the Indian Flag and Continuously rotated Silamabam Single stick for 76 mins and 76 sec on the mark of Independence Day in India Book of World Records.
K. R. Darshan Sriram of Class VI C participated in the Sri Vishnu Sahasranamam recitation contest held by the Jeeyar Educational Trust Vikasatarangini and secured third place.
Aarushi Chakra Bariti of Class VI B competed in the TN 2nd State level Karate Championship hosted by Shotokan Karate Do India and won first place.

September Month


In the 35th Tamilnadu State Yogasana Championship, Shridula A of IV B won the sixth position.
Vignesh V of V B participated in the Inter School level poster presentation held at Vel Tech Dr RR and Dr SR Matriculation Senior Secondary School and secured first place.
At the India Spelling Bee 2021–22 Group 3 school level, Tanuj S.G. of class V C earned the gold medal.
R M Prateesh of VII A won third place in the interschool poster competition held at Vel Tech Dr. RR and Dr. SR Matriculation Senior Secondary School.
Architha Navaneeth U OF VI C took part in the inter-school silambam competition held by the martial arts tournament association and won second place.
B J Jeevan of 7A won the Best Performer trophy in the under 12 category, conducted by JR Maruthi cricket academy.
Sreedini D of class IV C took part in a record breaking event run by Sri Sangeethalaya Arts Academy and featured in the Raaba Book of World Records. She established a world record for the largest group of dancers performing various forms of Indian classical dance.
Smt. A. Valli, Department of Hindi received the 'Best Teacher Award' on September 5 2022, presented by the Hindu Educational and Charitable Trust in recognition of her outstanding contributions in the field of education.
On 5th September 2022, the monthly e-magazine "Malarvanam”, presented Shri. S Sakthivel, Department of Art and Craft with the ‘Best Art Teacher Award’ in recognition of his exceptional contributions in the field of arts.
To honour the true heroes of the classroom on the occasion of Teacher's Day, the Chennai Sahodhya School Complex, Thiruvallur Cluster, presented Smt. Gayathri R, Department of English with the ‘Best Teacher Award.’

August Month


• Mokshida of class VIII has cracked first place in Kata at the National level.
• Aradhya of class V has secured the first position in the swimming competition under the free style category.
• Vaishnav of class III has bagged first place in Open Karate Tournament at the National Level.
• Bhuvi and R.Mohnish of classes VIII and VII have procured the first prize and Second prize in Karate, respectively.
• Naren Karthikeyan of class X took part in the District Level Shot Put competition and has been selected for the State Level.

State-level Silambam tournament


At the state-level Silambam tournament, Deepthi.N of class V B bagged a silver medal in the sub-junior category hosted by the Pondicherry Silambam Arts Association.
Deepthi. N of class V B was promoted to Grade Yellow and awarded with the Certificate of Proficiency in the martial art of Silambam by the Natarajan Silambam Coaching Club.
Deepthi.N of class V B had received the Non-Olympic times Nobel Seva Ratna Award 2021 titled "Best Student of the Year" for their achievements in the field of Yoga by Nobel World Records.
Havish Subramaniam D K of class III C and Deepthi N of class V B were participants in the world record attempt to create the world's largest palm painting in a 10,000 sq. ft area by 100 people conducted by UNICO World Records.

Yogasana Championship 2022


Shirdhula A of class III B secured the third prize at the South India Level Yogasana Championship 2022, hosted by Vina Sri Yoga centre.
Srinithi A of class IX A had won third place at the South India Level Yogasana Championship 2022 organized by Vina Sri Yoga centre

Technovation


Tanuj S G of class IV C ,secured the first place in ‘Technovation’-a Virtual science fair organised by Skill Tree Organisation

Karate Championship Tournament 2022


Architha Navaneeth U participated in Kuthuvarusai and Karate Championship Tournament 2022 organised by Indian Martial Arts Training Academy Trust and won second place.

Gita Chanting Competition


Chinmaya Mission Chennai organized the Gita Chanting Competition, and our Vidyalaya is placed fifth out of the top six schools. The following students won prizes and brought laurels to our Vidyalaya.


Sruthy Sivakumar First Prize
Tharika M K Second Prize
Satvik G Second Prize
M S Harini Third Prize

Diyara from LKG C


Diyara from LKG C had completed 108 pieces of the Jigsaw puzzle in 10 minutes and 16 seconds. 'Kalam's world records', reflects this feat as a world record.

R. Mohnish of VI B


R. Mohnish of VI B secured II Prize in the State Level Yoga competition organised by Pagada Sports Academy on Republic Day.

Vivekananda Jayanthi Inter-School Competitions


Dr Nalli Kuppuswami Vivekananda Vidyalaya had conducted Vivekananda Jayanthi Inter-School Competitions. The Following students bagged the prize and brought laurels to our school.
S No Name of the competition Name of the student Class/Sec Prize
1 Fancy Dress V.Hasini LKG A I
2 Story Telling in English D.Kiruthik II B II
3 Story Telling in Tamil/Hindi M.R.Prathikshana I A Consolation
4 Story Telling in English D. Inithra Chandran V C I
5 Drawing A.M Pratheesh VI A III
6 Pencil Art Madhusudhan Joshi XI Consolation
7 Speech in Tamil M.S Harini IX A II
8 Speech in English Rittkriti Bala IX A I
9 Video Making M.Santhosh IX A II
10 T.Neeraj XI A III

Master V Prajan of class IV A


Master V Prajan of class IV A had taken part in Level 1 Vedic Maths conducted by DD IQ Memory Abacus Vedic Maths Institute and won an award entitled 'Champion of the Champion'.

N VASISTA of class III A


Young Genius N VASISTA of class III A bagged the Kalam’s world record for reciting 1 to 100 squares within 2 minutes and 27 seconds and Sivapuranam 95 lines in 4 minutes and 47 seconds.

Dipesh Seeraj of class IX B


Dipesh Seeraj of class IX B participated and had won fifth place in the unrated category by scoring 5.5/9 and received a cash award of Rs.2500 in the 8th KCA International Chess Tournament Below 1600 organised by Kanchi Chess Academy. 

A.S. RAKSHAN


A.S. RAKSHAN of class III created a new world record by performing Karate and Reciting State capitals and Union Territories in 30 seconds which is registered in Kalam's World Records.

‘Best Young Achiever Award’ in Silambam


S. Harshatha of IX A, S Lishitha of VI C, and K. Pawin of VII B have received the ‘Best Young Achiever Award’ in Silambam for participating in The Indian World Records

Master S.G Tanuj of class IV C


Master S.G Tanuj of class IV C took part in Recitation competition "100 book names and its author names" in the least time of 3 minutes and had been conferred with the special title 'Young Star' by Raaba Media and Raaba Book of World Records.

Master R. Vaishnav of class II C


Master R. Vaishnav of class II C bagged First Prize in both Khata and Kumite at the State level open Karate Championship- 2021 organised by Shobukai Shito-ryu Karate Federation, India held at Sri Valli Palace, Chennai.

R. Mokshida of class VII A


R. Mokshida of class VII A won First Prize in the State level open Karate Championship- 2021 organised by Shobukai Shito-ryu Karate Federation, India held at Sri Valli Palace, Chennai.

V. Prajan of Class IV A


V. Prajan of Class IV A bagged the Second Place in the Callistyle Talent Competition 2021 conducted by Callistyle, Handwriting and Calligraphy Training centre.

Master G Sai Arjun of class 5C


Master G Sai Arjun of class 5C won First Prize in the State level open Karate Championship- 2021 organised by Shobukai Shito-ryu Karate Federation, India held at Sri Valli Palace, Chennai.

V.Hashini of LKG A


V.Hashini of LKG A has accomplished a triple achievement in a series of competitions, conducted by Homey Land, by winning the First Prize in Baby Cute Smile online contest and Second Prize in Fashion Show Online Contest at the International Levels. She has also been conferred with the ‘Star Kid of the Year- 2021’ award at the International level.

Master N. Varun of III A


Master N. Varun of III A performed the maximum number of ‘Thoppukaranam’ (Super Brain Yoga), 2000 times in a span of 1 hour 33 minutes 29 seconds and has achieved the Nobel World Record.

V. Prajan of IVA


V. Prajan of IVA won the Best Performer Award in the International Level Ganesh Chaturthi Sloka Competition conducted by Homey Land.

‘MLZS VIVEKA’


Mount Litera Zee School conducted an Interschool Competition ‘MLZS VIVEKA’ (Igniting Young Minds), in which Master S.G Tanuj of IV C bagged First Prize in ‘The Personality I Emulate’ contest and had received a cash award of Rs.5000/-

BEST TEACHER AWARD


We congratulate Smt. Jayapriya, TGT Social Studies, who was accorded the ‘Best Teacher Award’ by Chennai Sahodhya School Complex, Thiruvallur Cluster, on the occasion of Teacher’s Day.

'Best Teacher Award


Lions Club International in association with Hindu Educational and Charitable Trust to honour the true heroes of the classroom brought recognition for Smt A. Kavitha. She was bestowed with the 'Best Teacher Award" for her exemplary contribution in the field of education, on 5th September 2021 at Jaigopal Garodia Vivekananda Vidyalaya, Avadi. We congratulate her!

Prajan V


To celebrate and memorialize the principles of Bharathiyar, Gandhiji and Vivekananda (BGV) day was celebrated and competitions were conducted by Sevalaya-a charitable trust. Prajan V of class IV C secured the Third Prize in the Poetry competition.

Jashwanth J, Vedanth, Hariharan G


Jashwanth J, Vedanth, Hariharan G of class VII bagged First, Second, and Third Places respectively in Robotics Quiz conducted by Rancho Labs-an initiative by IIT Delhi Alumni and Professors to create the next-tech leaders

V.Prajan


V.Prajan of IV A created a World Record, (the youngest kid) reciting most square numbers in the least time while solving 2x2 Rubik’s Cube simultaneously

Kavi Pranav


Kavi Pranav of Class III A secured the First prize in the Oratorical competition conducted by Sevalaya- a charitable trust, on the occasion of Kamarajar Day.

S G Tanuj


S G Tanuj of class IV C participated in ten events conducted all over India by ‘The National Academy for Art Education’ Pune in association with ‘Navbharath Rashtriya Gyanpeeth’ Mumbai. He has won in seven events and also received ‘INDIA STAR ICON KIDS ACHIEVERS AWARD’

V.Prajan


New feather to our cap-V.Prajan of IV A has brought laurels by creating a World record on Thiruppavai recitation in 3minutes.

Prajan


Prajan of IVA won the First prize in Art and Craft, Fireless cooking, Best out of waste and also received the overall performance award conducted byExectis Solution Private Limited.

Mokshida


Mokshida of Std VII A bagged First place in Yellow Belt at State level Karate Championship 2021 conducted by Jith Martial arts Training school

Samyuktha K N


Samyuktha K N of III A exhibited an outstanding performance and secured the First place in the First Round of 'Story Making Olympiad' organised by Little Leap, an organisation which empowers students to become smart leaders and change-makers of the future.

Hasini


Wonder buddies conducted a National level online talent hunt in which Hasini of L.K.G A, won in Colouring, Storytelling and Thirukural Recitation.

‘Environment Day’ on the topic' Save nature, Save earth'


SRM University- Department of Chemistry conducted an Elocution competition on account of ‘Environment Day’ on the topic' Save nature, Save earth' in which Rishitha M of Class XII bagged the Third prize.

Tanuj SG


Tanuj SG of class IV C secured the Second place in Tamil elocution (category 1) organised by Rotaract Tarang- National level talent contest

Nimal Karthik


Nimal Karthik of II A received the Second prize in Drawing (category 1) organised by Rotaract Tarang- National level talent contest.

Online National Soroban and Mental Maths Championship


Tanuj of class IV C participated in the Online National Soroban and Mental Maths Championship conducted by Global Association of Japanese Soroban and Mental Arithmetic and had received the Super Championship award.

International Tiger Day


To Commemorate ‘International Tiger Day’, Heritage Foundation of Art and Culture conducted a National Level Inter-school colouring and Storytelling competition. The following students bagged many ranks and brought laurels to the school.

‘Scientists and Inventions’


Prajan V of IVA had participated in an online quiz on ‘Scientists and Inventions’ and had received a Certificate of Excellencefrom Kalam School of Thought, Poverty to Prosperity Foundation, Salem.

‘Sports GK questions’ and ‘Agara Muthali- finding meaning’


Rakshithaa S of IVA had participated in an online quiz on ‘Sports GK questions’ and ‘Agara Muthali- finding meaning’ and had received a Certificate of Excellence and Certificate of Appreciation from Kalam School of Thought, Poverty to Prosperity Foundation, Salem.

Yoga competition


Srinithi of IX A and Shridula of III B had participated in the Thiruvallur district level Yoga competition and had been placed in the Sixth and Fourth positions respectively. They both bagged the Third position in Artistic Yoga and are duly selected for state-level competition.

Drawing competition


RM Prateesh of class VI A secured the First Prize in the Drawing competition conducted by Sevalaya- a charitable trust, on the occasion of Kamarajar Day

Quiz competition


L Ajey of class VI A won the Second Prize in the Quiz competition conducted by Sevalaya- a charitable trust, on the occasion of Kamarajar Day.

Oratorical competition


Shathvik G of class V C secured the Third Prize in the Oratorical competition conducted by Sevalaya- a charitable trust, on the occasion of Kamarajar Day.

V Tharun Kumar of III A


V Tharun Kumar of III A received a participation certificate in the event (75 Members- 75 Movements in 75 Minutes) at 75th Independence Day conducted by International Sports and Traditional Karate Development Trust at Camp Tonakela, Thiruvallur district, Chennai.

Online ‘Talent Show’


V Hashini of LKG A Secured the Second Place in the Online ‘Talent Show’- Fancy Dress competition conducted by Pelican Kids Play-an established playschool chain in India.